Needle roller and cage assemblies K32-40-36-H-KOYO
Part number : K32-40-36-H-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K32-40-36-H-KOYO JTEKT, has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 36 mm.
  3 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Needle roller and cage assemblies - K32X37X27-SKF SKF
NEEDLE ROLLER AND CAGE ASSEMBLIES K32X37X27-SKF
Rotary shaft seal - BC-30X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-30X40X7-NBR
E-clip - E-CLIP-7 GEN
E-CLIP E-CLIP-7
7 7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    36  MM
  • LIMITING SPEED
    9000  RPM
  • WEIGHT
    69  G
  • DYNAMIC LOAD
    52.3  KN
  • STATIC LOAD
    86.4  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description