Hydraulic seal UP-24X32X3.25-NBR90
Part number : UP-24X32X3.250-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-24X32X3.25-NBR90  has an inner diameter of 24 mm, an outer diameter of 32 mm and a thickness of 3.25 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-30 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-30
O-Ring seal - OR-8X2-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-8X2-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    24  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    32  MM
  • THICKNESS
    3.25  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
What is a hydraulic seal?
How to read the reference of a hydraulic seal?
Example:
US-40X50x7-PU94
Where
US = Form of the hydraulic seal
40X50x7 = inside diameter X outside diameter X thickness
PU = material
94 = Shore hardness
Shore hardness is a scale of material hardness. The higher the number, the harder the material.
How to read the prefixes (informs the shape of the joint) of a hydraulic seal?
US = U-shaped groove, where the 2 lips are similar
UP = U-shaped groove, where the inner lip is longer
UT = "U" groove, where the outer lip is longer
UTL = Throat "U", where the outer lip is longer, with secondary lip on the inside.
UB = Solid seal.
UC = Similar to US, with an O-ring inserted into the throat.
How to read the suffixes of a hydraulic seal? (type of rubber)
FOR OILS NBR = Nitrile = Butadiene rubber - Acrylonitrile
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C