Oil filled flanged bronze bush BFMS50-60-70-6-30
Part number : BFMS50-60-70-6-30
GEN
Description
The Oil Filled Flanged Bronze Bush known by the reference BFMS50-60-70-6-30 Generic has an inside diameter of 50 mm, an outside diameter of 60 mm and a length of 30 mm. It is manufactured in .
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled flanged bronze bush - BNZF30-38-46-4-30 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF30-38-46-4-30
Tapered roller bearing - HC-STF-5090-LFT-KOYO KOYO
TAPERED ROLLER BEARING HC-STF-5090-LFT-KOYO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    30  MM
  • TYPE
    BFMS
  • WEIGHT
    196  G
  • OUTSIDE DIAMETER OF FLANGE
    70  MM
  • FLANGE THICKNESS
    6  MM
  • PACKAGING
    1
Description