Deep groove ball bearing 32BG05S1-2DST-NACHI
Part number : 32BG05S1-2DST-NACHI
NACHI
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 32BG05S1-2DST-NACHI from the brand NACHI, has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 23 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 32BD45A1T12DDUCG21-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING 32BD45A1T12DDUCG21-NSK
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    23  MM
  • WEIGHT
    191  G
  • DYNAMIC LOAD
    19.9  KN
  • STATIC LOAD
    15.5  KN
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.