Deep groove ball bearing 61802-EE-G15-SNR
Part number : 61802-EE-G15-SNR
SNR
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 61802-EE-G15-SNR from the brand SNR, has an inner diameter of 15 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 5 mm.
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - High temperature - 6201-FT150-ZZ-SNR SNR
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING - HIGH TEMPERATURE 6201-FT150-ZZ-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    15  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.