Deep groove ball bearing 63-28-C3-PFI
Part number : 63-28-C3-PFI
PFI
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-28-C3-PFI from the brand PFI, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 18 mm.
  8 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X34X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X34X7-NBR
Deep groove ball bearing - 83A915-SH2-9TC4-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 83A915-SH2-9TC4-JTEKT
Ball - BA-13.49 GEN
BALL BA-13.49
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • WEIGHT
    302  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.