Deep groove ball bearing 63-28-C4-JTEKT
Part number : 63-28-C4-JTEKT
JTEKT
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as 63-28-C4-JTEKT from the brand JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 18 mm.
  15 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS1528 GEN
THRUST WASHER AS1528
Rotary shaft seal - OAS-20X35X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X35X7-FPM
Deep groove ball bearing - 83A915-SH2-9TC4-JTEKT JTEKT
DEEP GROOVE BALL BEARING 83A915-SH2-9TC4-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    18  MM
  • WEIGHT
    310  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.