Deep groove ball bearing ACB3645-40-C-RS-ZEN
Part number : ACB3645-40-C-RS-ZEN
ZEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as ACB3645-40-C-RS-ZEN from the brand ZEN, has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 51.8 mm and a thickness of 8 mm.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Deep groove ball bearing - MH-P03K GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING MH-P03K
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    51.8  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • SEALING
    Seal on one side
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.