Deep groove ball bearing FB-215317-2RS-ZEN
Part number : FB-215317-2RS-ZEN
ZEN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as FB-215317-2RS-ZEN from the brand ZEN, has an inner diameter of 21.5 mm, an outer diameter of 31 mm and a thickness of 7 mm.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61903-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61903-2RS
Rotary shaft seal - OAS-35X52X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X52X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    21.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    31  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • SEALING
    Seal on both sides
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.