Deep groove ball bearing K25008-ARO-KAYDON
Part number : K25008-ARO-KAYDON
KAYDON
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as K25008-ARO-KAYDON from the brand KAYDON, has an inner diameter of 250 mm, an outer diameter of 266 mm and a thickness of 8 mm.
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    250  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    266  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    280  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.