Deep groove ball bearing TMB204LU-22-NTN
Part number : TMB204LU-22-NTN
NTN
Description
The Deep Groove Ball Bearing, known as TMB204LU-22-NTN from the brand NTN, has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 14 mm.
  9 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X37X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X37X7-NBR
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
Drawn cup needle roller bearing - 7E-HKS33X38X8-NTN NTN
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING 7E-HKS33X38X8-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • WEIGHT
    97  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
What does the suffix ... mean?
RS, 2RS, 2RSH, 2RS1, RSR, 2RSR, E, EE, LLU, LLB, DU, DDU
These suffixes mean "with 1 or 2 rubber seals". At 123Roulement, we use the number "2" to specify when the bearing is sealed on both sides.