Needle roller and cage assemblies K28-35-27-H-JTEKT
Part number : K28-35-27-H-JTEKT
JTEKT
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K28-35-27-H-JTEKT JTEKT, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 27 mm.
  2 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    27  MM
  • LIMITING SPEED
    10000  RPM
  • WEIGHT
    52  G
  • DYNAMIC LOAD
    35.2  KN
  • STATIC LOAD
    54.7  KN
  • PACKAGING
    1
Description