Needle roller and cage assemblies K28X33X17-SKF
Part number : K28X33X17-SKF
SKF
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K28X33X17-SKF SKF, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 17 mm.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6009-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6009-SKF
Rotary shaft seal - OAS-35X47X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X47X7-FPM
Bearing inner race - IR50X55X35-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR50X55X35-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    17  MM
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description