Needle roller and cage assemblies K30-36-14-TORRINGTON
Part number : K30-36-14-TORRINGTON
TORRINGTON
Description
The Needle Roller And Cage Assemblies, known as K30-36-14-TORRINGTON TORRINGTON, has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 36 mm and a thickness of 14 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    36  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • LIMITING SPEED
    9500  RPM
  • WEIGHT
    22  G
  • DYNAMIC LOAD
    18  KN
  • STATIC LOAD
    26.2  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description