Needle roller bearing NK25-16-XL-INA
Part number : NK25-16-XL-INA
INA
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK25-16-XL-INA INA, has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 16 mm.
  1 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-110X130X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-110X130X12-NBR
Deep groove ball bearing - 6303-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-C3-SKF
Lock nut - KM04 GEN
LOCK NUT KM04
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • LIMITING SPEED
    17800  RPM
  • WEIGHT
    38  G
  • DYNAMIC LOAD
    16.8  KN
  • STATIC LOAD
    22.4  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description