Needle roller bearing NK25-20-XL-INA
Part number : NK25-20-XL-INA
INA
Description
The Needle Roller Bearing, known as NK25-20-XL-INA INA, has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 20 mm.
  7 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6211-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6211-SKF
Wave spring washers- compression type - WSW-CT-34.5-28-0.40-3 GEN
WAVE SPRING WASHERS- COMPRESSION TYPE WSW-CT-34.5-28-0.40-3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • WEIGHT
    47  G
  • DYNAMIC LOAD
    21.3  KN
  • STATIC LOAD
    30.5  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description