Rod end GE GE240-DO-2RS-INA
Part number : GE240-DO-2RS-INA
INA
Description
The Rod End Ge known as GE240-DO-2RS-INA INA has an inside diameter of 240 mm, an outside diameter of 340 mm and a thickness of 140 mm.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    240  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    340  MM
  • THICKNESS
    140  MM
  • TYPE
    GE
  • WEIGHT
    38800  G
  • LUBRICATION
    with
  • DYNAMIC LOAD
    3320  KN
  • STATIC LOAD
    12800  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description