Tapered roller bearing 4T-320-28X-NTN
Part number : 4T-320-28X-NTN
NTN
Description
The Tapered Roller Bearing, known as 4T-320-28X-NTN NTN, has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 16 mm.
  28 parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-23X37X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-23X37X6-NBR
Tapered roller bearing - 30203A-FAG FAG
TAPERED ROLLER BEARING 30203A-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • 2ND THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    140  G
  • DYNAMIC LOAD
    39  KN
  • STATIC LOAD
    38  KN
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description