Raw edge cogged v-belt AVX10X970
Part number : AVX10X970
GEN
Description
The AVX10X970 belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand Generic, and in AVX10 profile. It has a 10mm x 8mm section with a 920 mm internal length, a 970 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Raw edge cogged v-belt - AVX10X980 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X980
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • SECTION
    AVX10 (10mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    38.2  IN
  • INSIDE LENGTH
    920  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    970  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • BELT WIDTH
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    992  MM
  • BELT RANGE
    WHITE
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
  • WEIGHT
    83  G
Description