Raw edge cogged v-belt AVX13X1250-OPTIBELT
Part number : AVX13X1250-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X1250-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1200 mm internal length, a 1250 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1250-CONTITECH CONTITECH
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1250-CONTITECH
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    49.2  IN
  • INSIDE LENGTH
    1200  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1250  MM
  • WEIGHT
    133  G
Description