Raw edge cogged v-belt AVX13X1350-OPTIBELT
Part number : AVX13X1350-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The AVX13X1350-OPTIBELT belt of the Raw Edge Cogged V-belt family, by brand OPTIBELT, and in AVX13 profile. It has a 13mm x 8mm section with a 1300 mm internal length, a 1350 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (3 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Raw edge cogged v-belt - AVX13X1025-OPTIBELT OPTIBELT
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX13X1025-OPTIBELT
  • SECTION
    AVX13 (13mm x 8mm)
  • INSIDE LENGTH (IN)
    53.1  IN
  • INSIDE LENGTH
    1300  MM
  • OUTSIDE LENGTH
    1350  MM
  • WEIGHT
    161  G
Description