Hydraulic seal US-12X22X5-PU94
Part number : US-12X22X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X22X5-PU94  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Anti-vibration mount MM - MM3025-8 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM3025-8
PAP bush - PAP1215-P11-KS KS
PAP BUSH PAP1215-P11-KS
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C