Hydraulic seal US-35X55X15-PU94
Part number : US-35X55X15-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-35X55X15-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 15 mm. It is made of PU.
  9 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-2RS
NILOS seal - LSTO-30-55-NILOS NILOS
NILOS SEAL LSTO-30-55-NILOS
TECHNICAL DATA
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    23  G
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C