Hydraulic seal US-50X63X10-PU94
Part number : US-50X63X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-50X63X10-PU94  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  10 parts in stock (1 day ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Wiper seal - RIA-50X65X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-50X65X7-10-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C