Hydraulic seal UT-33X43X10-PU94
Part number : UT-33X43X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-33X43X10-PU94  has an inner diameter of 33 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  42 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51102 GEN
THRUST BALL BEARING 51102
O-Ring seal - OR-55X3-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-55X3-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    33  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • WEIGHT
    7  G
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C