Hydraulic seal UTS-60X70X10-PU94
Part number : UTS-60X70X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTS-60X70X10-PU94  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  7 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RS
Hydraulic seal - UTSL-60X70X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTSL-60X70X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • TYPE
    UTS
  • WEIGHT
    11  G
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C