Hydraulic seal UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94
Part number : UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 71 mm and a thickness of 11.5 mm. It is made of PU.
  9 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP5050-P20 GEN
PAP BUSH PAP5050-P20
Housed bearing - 4 bolts - UCF210 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF210
Wiper seal - RIA-56X66X7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-56X66X7-NBR90
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    71  MM
  • THICKNESS
    11.5  MM
  • TYPE
    UTSL
  • WEIGHT
    18  G
Description
        from -30°C to +120°C
PU = Polyurethane
        from -30°C to +100°C
FPM = Viton = Fluorinated Rubber
        from -20°C to +200°C
FOR BRAKE FLUID AND WATER EPDM = Nitrile = Caoutchouc Butadiène - Acrylonitrile
        from -40°C tu +150°C