Piston seal TP3-24X40X18.40-NBR90
Part number : TP3-24X40X18.40-NBR90
GEN
Description
The TP3-24X40X18.40-NBR90 Piston Seal reference is intended for mounting in the piston head. For this reference, the external diameter of the piston rod must be 24 mm, the internal diameter of the cylinder body 40 mm and the thickness available at the base of the groove 18.4 mm. It is manufactured in  NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TAC - TAC220 GEN
ROD END TAC TAC220
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    24  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    18.4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    TP3
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
Description