Pneumatic seal PP-16X80X25-NBR75
Part number : PP-16X80X25-NBR75
GEN
Description
The Pneumatic Seal with the reference PP-16X80X25-NBR75  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 25 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP2015-P20 GEN
PAP BUSH PAP2015-P20
Deep groove ball bearing - Double rows - PW30550032-CS-PFI PFI
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS PW30550032-CS-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    25  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    PP
  • HARDNESS
    75  S
  • WEIGHT
    197  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description