Rotary shaft seal AB-41.280X63.650X7.940-ACM-SKF
Part number : AB-41.280X63.650X7.940-ACM-SKF
SKF
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference AB-41.280X63.650X7.940-ACM-SKF  has an inner diameter of 41.28 mm, an outer diameter of 63.65 mm and a thickness of 7.94 mm. It is made of ACM.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    41.28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63.65  MM
  • THICKNESS
    7.94  MM
  • MATERIAL
    ACM
  • TYPE
    AB
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)