Rotary shaft seal BB-35X62X8-NBR
Part number : BB-35X62X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-35X62X8-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X62X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-62 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-62
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)