Rotary shaft seal BC-100X120X12-NBR-NAK
Part number : BC-100X120X12-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-100X120X12-NBR-NAK  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Added
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    67  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)