Rotary shaft seal BC-45X68X12-NBR
Part number : BC-45X68X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-45X68X12-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  12 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6008-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-SKF
PAP bush - PAP3040-P20 GEN
PAP BUSH PAP3040-P20
Rotary shaft seal - BC-125X150X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-125X150X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)