Rotary shaft seal OA-10X22X4-FPM
Part number : OA-10X22X4-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-10X22X4-FPM  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 22 mm and a thickness of 4 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ10-12-10 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ10-12-10
Rotary shaft seal - OAS-15X28X4-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15X28X4-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    22  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)