Rotary shaft seal OA-54X70X10-NBR
Part number : OA-54X70X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-54X70X10-NBR  has an inner diameter of 54 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6309-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-ZZ
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
Rotary shaft seal - OAS-44X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-44X62X12-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    54  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)