Rotary shaft seal OA-76X102X12-NBR
Part number : OA-76X102X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-76X102X12-NBR  has an inner diameter of 76 mm, an outer diameter of 102 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
Rotary shaft seal - OAS-76X102X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-76X102X12-NBR
  • INSIDE DIAMETER
    76  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    102  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    62  G
Description
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)