Rotary shaft seal OA-95X145X13-NBR
Part number : OA-95X145X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-95X145X13-NBR  has an inner diameter of 95 mm, an outer diameter of 145 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-2RS
Rotary shaft seal - OAS-95X145X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-95X145X13-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    95  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    145  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    131  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)