Rotary shaft seal OAS-20X40X11-NBR
Part number : OAS-20X40X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X40X11-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-20X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X47X7-NBR
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • WEIGHT
    16  G
Description
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)