Rotary shaft seal OAS-35X45X7-FPM
Part number : OAS-35X45X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X45X7-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  30 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6007-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-2RS1-SKF
Rotary shaft seal - OAS-45X72X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X72X8-FPM
Lock nut - KM5-SKF SKF
LOCK NUT KM5-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)