Rotary shaft seal OAS-35X50X5-NBR
Part number : OAS-35X50X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X50X5-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51104-SKF SKF
THRUST BALL BEARING 51104-SKF
Rotary shaft seal - BC-40X55X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-40X55X8-NBR
Bearing inner race - IR35X40X17 GEN
BEARING INNER RACE IR35X40X17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)