Rotary shaft seal OAS-35X62X12-FPM
Part number : OAS-35X62X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X62X12-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
Rotary shaft seal - OAS-35X72X12-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X12-FPM
Tapered roller bearing - 30307-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30307-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    44  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)