Rotary shaft seal OAS-38X65X12-NBR
Part number : OAS-38X65X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X65X12-NBR  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30206
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
Rotary shaft seal - DC-67X95X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DC-67X95X13-NBR
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    38  G
Description
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)