Rotary shaft seal OAS-394X420X16-NBR
Part number : OAS-394X420X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-394X420X16-NBR  has an inner diameter of 394 mm, an outer diameter of 420 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    394  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    420  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    620  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)