Rotary shaft seal OAS-50X60X10-NBR
Part number : OAS-50X60X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-50X60X10-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X60X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X60X10-NBR
Bearing inner race - IR38-43-30-SKF SKF
BEARING INNER RACE IR38-43-30-SKF
V-Belt Wrapped - B116 GEN
V-BELT WRAPPED B116
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)