Rotary shaft seal OAS-55X72X8-MVQ
Part number : OAS-55X72X8-MVQ
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-55X72X8-MVQ  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of MVQ.
  6 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X72X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X72X8-FPM
Deep groove ball bearing - 5307-2RS-C3-PFI PFI
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 5307-2RS-C3-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    MVQ
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)