Rotary shaft seal OAS-70X130X10-NBR
Part number : OAS-70X130X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-70X130X10-NBR  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Self aligning ball bearing - 2312-K-SKF SKF
SELF ALIGNING BALL BEARING 2312-K-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    118  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)