Rotary shaft seal OAS-80X110X15-NBR
Part number : OAS-80X110X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-80X110X15-NBR  has an inner diameter of 80 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-40-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-40-30
Rotary shaft seal - OAS-35X80X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X80X10-FPM
Roller bearing - 30212A GEN
ROLLER BEARING 30212A
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    80  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    86  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)