Rotary shaft seal OAS-90X105X10-FPM
Part number : OAS-90X105X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-90X105X10-FPM  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Roller bearing - NU209-ECP-SKF SKF
ROLLER BEARING NU209-ECP-SKF
Cord seal - CORDE-2-EPDM70 GEN
CORD SEAL CORDE-2-EPDM70
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description
EXPERT ADVICE
How to read the reference of an SPI seal at 123Bearing?
These dimensions are regularly engraved on the joint.
Example:
OAS-35X47X7-NBR
Where
OAS = Shape of the spi seal
35X47X7 = inside diameter X outside diameter X thickness
NBR = material
How to read the prefixes of an SPI seal?
OAS = double lip with steel spring
OA = single lip with steel spring
ASP = double reinforced lip (up to 5bar pressure)