Sealing washer RDL-10X16X1-CU
Part number : RDL-10X16X1-CU
GEN
Description
The Sealing Washer with the reference RDL-10X16X1-CU  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 1 mm. It is made of COPPER.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Thrust washer - AS1528 GEN
THRUST WASHER AS1528
Sealing washer - RDL-12X18X1.50-CU GEN
SEALING WASHER RDL-12X18X1.50-CU
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    1  MM
  • MATERIAL
    COPPER
  • TYPE
    RDL
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description