Wiper seal RDE-13X20X5.50-7.30-NBR90
Part number : RDE-13X20X5.50-7.30-NBR90
GEN
Description
The Wiper Seal with the reference RDE-13X20X5.50-7.30-NBR90  has an inner diameter of 13 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5.5 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Belt Wrapped - A33-DUNLOP DUNLOP
V-BELT WRAPPED A33-DUNLOP
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    13  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description